2009. dec. 2-ától minden szerdán 19 órától az Új Akropolisz szegedi központjában (Juhász Gyula utca 36.) gyakorlati filozófiai kurzust indul három témakört érintve: az önmegismerést, a társadalomfilozófiát és a történetfilozófiát.
2009-11-30
„Alattad a föld, feletted az ég, benned a létra...”


2009-11-16
Emlékpont Szegeden?
Nem. Hódmezővásárhelyen jártam és olyat láttam, amit Szegeden még soha, Budapesten is csak elvétve, de külföldön már elég gyakran.
A hódmezővásárhelyi Emlékpont-múzeum nem csupán a város múltjáról, az ’56 utáni korszakról szól, hanem talán egy modernizációs folyamatról is, ami talán elindul majd ebben a régióban.
A város maga biztosított hétszázmillió Forintot arra, hogy létrehozza Emlékpontját, azzal a céllal, hogy - szinte először Európában- beszéljen a múltjáról, azzal turisták ezreit vonzza Vásárhelyre.
Tehát a pénzt félretették, a budapesti F. Kovács Attila főépítésszel megterveztették és Schmidt Mária történésszel létrehozták.
Az első meglepetés rögtön az épületbe belépve, a recepciós pultnál fogadja a látogatót. A sok-sok monitorból, amik a pultot magát alkotják fekete-fehér arcok néznek az érkezőre. Közülük néhány némán beszél, a többiek kimerevített képernyőn várják a sorukat, majd kis idő elteltével az imént mozgó kép megáll, és másik három-négy kezd el helyettük mozogni. Így váltják egymást, zsúfoltságot mellőzve az interjúalanyok, melyek egy elmúlt korszakot idéznek. Ez a „levegősség” a kiállítás egészére jellemző, mert a tervezők nem sajnálták a teret csupán egy-egy mondanivalónak áldozni. Így kapott helyet külön térben az öt gigantikus méretű kőkatona, akik a pince szinten külön-külön, üveggel körülhatárolt emelvényen állnak vigyázban. A hatás nem marad el, a látogató a combjukig sem ér fel, ráadásul a katonák felső teste a szabadba nyúlik, esik rájuk az eső vagy süt rájuk a nap, mialatt a „pincébe zártak” lentről leshetik csak a kinti világot. A helyzetünket súlyosbítja, hogy a terem két végfalára erősített faltól falig tükrök, a katonák végtelen sorát láttatják.
De külön teret kapnak a forgatható, háromszögletű táblák is, amiken Hódmezővásárhely II. Világháborús halottainak névsora olvasható. A padló, amin állunk, az nem mindennapi élményt nyújt. A talpunk alatt, ahová csak lépünk, fű terem, miközben a lábaink között repülőgépek repülnek, folyamatos sorozatot szórva a városra. A kép állandó változásban van, mintha egy végeláthatatlan légi csatajelenet zajlana alattunk.
Egy újabb teremben félhomály uralkodik. Ákos szerezte halk zene szól, a tér közepén öt- hat oszlopon, fülhallgatóval ellátott monitor van. Ahány oszlop, annyi történet. Idős hódmezővásárhelyi néni, akinek lesöpörték a padlását, elvitték a párkányon felejtett utolsó húszfilléresét, vagy bajszos öregember, aki azt meséli, miként jártak túl a rendszer eszén. Mindent valódi kukorica borít, a földet, a falat, az oszlopokat. Valósággal ránk nehezedik a múlt.
Az emeletre érve fellélegezhetünk. Itt a ’80-as évek! Kocsma, presszó, kantinok. Műszálas pulcsik a helyi kötödéből, rostos, dobozos üdítőital a szegedi konzervgyárból. Egy hosszú asztal, melynek tetején, mint egy futószalagon, megy a kép, majd megáll, forog, és visszafordul a Hódiköt divattermékeivel.
Még katonák hosszú sora a tapétán, lobogó vörös zászlók, címerek, a magyar föld, képek, nevek, arcok és nevek sokasága, amik a múltunkat idézik. Ilyen a vásárhelyi Emlék.
Miért adjuk Pestnek ami a miénk?
A világviszonylatban is híressé vált Giorgio Vasari: Angyali üdvözlet című festményéről és a múzeum jövőjéről, a szegedi Móra Ferenc Múzeum szóvivőjével, Medgyesi Konstantinnal beszélgettem.
- Ha már a miénk ez a kép, miért adjuk oda Pestnek, miért nem csinálunk neki itthon, Szegeden porverést?
- Itt is van porverés, hiszen a hétfői sajtótájékoztatóra nagyon sokan eljöttek különféle médiumoktól. Ez előtt is volt porverés, a kép már tavaly is látható volt a bibliai műkincs kiállításon. Akkor még nem lehetett 100%-osan tudni, hogy ki a kép festője, de már akkor kiadtunk egy közleményt, hogy úgy tűnik, hogy Vasari.
- Hogy került a kép a múzeum tulajdonába?
- A ’20-as években került be a gyűjteménybe hagyatékként, addig egy gazdag szegedi családé volt. Már akkor gondolkodtak a szakemberek, hogy ki lehetett a szerző. Ami csalafinta dolog, az az, hogy az van ráírva a hátuljára, hogy Raffaello. Azért az nem akármi lett volna, ha kiderül, hogy ez egy Raffaello festmény!
- A család mit tudhatott aképről?
- Számukra sem volt világos, hogy kitől van a kép. A 20-as években Bronzinóként leltározták be, aztán hosszú évtizedeken keresztül lappangott. Volt kiállítva is, de mégsem volt neki megadva a kellő tisztelet. Amikor 2008-ban készültünk a bibliai műkincs kiállításra, akkor az egyik kollégám, Szabó Tamás ajánlotta, hogy vegyük elő újra. Elkezdett kutatni a Szépművészeti Múzeum fele, ott dolgozik egy neves, elismert szakember, aki elkezdte pedzegetni attribútumok (szerzőre utaló jellemzők) alapján a képet. Ezzel elindult egy folyamat, egyre többen foglalkoztak a képpel, egyre több szakember-külföldiek is- jelentette ki, hogy a festmény Vasaritól származik, de nem volt rá bizonyítékuk. A 2008-as kiállításon már az volt a kép alá írva, hogy Giorgio Vasari?. Végül Louis A.Waldmant, a híres Leonárdo-kutatót kerestük meg azzal, hogy adjon írásos szakvélemény a képről. Valamiféle hetedik érzék alapján a Vatikánból indult ki. Bár azt tudta, hogy V.Pius pápának volt kapcsolata Giorgio Vasarival, és azt is, hogy Pius magánkápolnájában sok kép volt, ami később onnan eltűnt. A kutatásai New Yorkba, a Pierpont Morgan Libraryba vezettek, ahol rátalált a kép vázlataira. Ez adta a végleges és megkérdőjelezhetetlen bizonyítékot arra, hogy az Angyali üdvözlet Giorgio Vasari festménye.
- Ennek a szenzációnak miért nem Szeged, a Móra Ferenc Múzeum aratja le a babérjait? Miért nem mi használjuk ki a lehetőséget arra, hogy emberek ezreit csalogassuk hozzánk?
- Ez teljes véletlen. Már azelőtt odaígértük a Szépművészeti Múzeumnak, mielőtt megkaptuk volna a szakvéleményt. De fél év múlva újra itthon lesz. Addigra még erősebb lesz a hírértéke, hiszen még feljebb fog futni a nagyszabású Botticelli- kiállítás kapcsán. Amikor visszahozzák, akkor itt szintén porverés lesz, az a célunk, hogy önálló terembe kerüljön ez a kép. A múzeum nagy épületnek tűnik, de mégis azzal küzdünk, hogy nincs elég kiállító termünk. Szeretnénk egy külön termet rááldozni, de nem könnyű megvalósítani, hiszen akkor annyival kevesebb helyünk lesz az időszakos kiállítások számára. Ennek a festménynek formálnia kell a múzeum imázsát. Az lenne a jó, ha valamikor kialakulna a köztudatban, hogy a Móra Ferenc Múzeum az a múzeum, ahol van az a bizonyos híres festmény. Ezért dolgozunk.
- Nem félő, hogy akit érdekel ez a kép, megnézi a Szépművészetiben és így majd nem fog eljönni Szegedre? Mivel fogjátok idevonzani az embereket?
- Most van egy tűz. A kérdés az, hogy megtudjuk-e ezt a tüzet tartani. Azért dolgozunk, hogy megtartsuk. Például egy nagy szabású országos konferenciát szervezünk a kiállítás köré, aminek a témája Vasari, vagy az ő korszaka lesz. Biztos, hogy a megnyitóra elhívjuk Louis A.Waldmant is, hogy ő maga mesélhessen az izgalmas útról, ami a szakvélemény kadásához vezetett. De önmagában ez az egy festmény nem fogja megmenteni a múzeumot. Valószínűleg továbbra is pénzeket fognak elvonni, még kevesebb lehetőségünk lesz. Bár a Megyei Önkormányzat azon van, hogy megőrizze a Móra Ferenc Múzeumot, hiszen tisztában van vele, hogy a magyar vidéki múzeumok között az elsők között szerepel látogatottság, sajtóviszhang és szellemi erő szempontjából.
- Miért nem frissítenek, miért nem újítanak? Az már eléggé avit dolog, hogy a múzeumban csupán csak a képek lógnak a falról. Ma már interaktív kiállításokat is szokás szervezni, ami minden korosztályhoz tud szólni. Nem tartanak attól, hogy egyszer csak elfogy a múzeumlátogató réteg és nem lesz, aki pótolja? Nem cél az is, hogy a fiatalokat is becsalogassák a múzeumba?
- Próbáltunk ez irányban lépéseket tenni. Egy Európai Uniós pályázat segítségével érintőképernyős monitorok kerültek a tulajdonunkba. Ezzel egy pici modernizálódás azért megindult. Vannak technikai lehetőségeink, de ahhoz, hogy teljesen interaktívvá váljunk, ahhoz az egész struktúrát át kellene alakítanunk, mindenféle szempontból, hozzáállás szempontjából is.
- Ennek mi az akadálya?
- Rengeteg olyan kollega dolgozik, aki a ’70-es években szocializálódott, akik számára az értékmegőrzés fontosabb, mint az, hogy bejöjjenek az emberek. Ők tradicionalista muzeológusok, akik a hagyományos vonalat erősík. Ez jó is, hiszen a vidéki múzeumok közül a szegedi tudta leginkább megőrizni az értékeket. A tradícionalista muzeológusok - akikre jómagam mint élő legendákra tekintek - azonban nem hívei a modern felé nyitásnak, az új kezdeményezéseknek. Engem sokszor azzal vádolnak, hogy zsibvásárt csinálok a múzeumból. Megszóltak a 2006-ban rendezett Dali kiállításért is.
- Pedig az egy izgalmas tárlat volt a Fekete-Házban. A képek mellett folyamatosan vetítettek is. Még az utcát is átnevezték arra az időre Dalira.
- A 2008-as Vasarely kiállítás már egy kicsit más volt, mint az addigiak. Meghirdettük a „Hozd be a Vasarelydet!” akciót. Szerte az országból érkeztek folyamatosan a képek. A csúcs az volt, amelyik fent volt a világűrben. A beérkező anyagokból a kupolában egy önálló kiállítást tudtunk csinálni, amiről tömegesen az volt a vélemény, hogy jobb, mint maga a kiállítás. Hat hét alatt húszezer látogatója volt. Pedig szakmailag egy Vasarely a Vasari képhez képest huszadrangú, de érdekes volt, mert volt hozzá egy történet. A bibliai műkincs kiállítás nem hozta azt az érdeklődést, mint amire számítottunk. Tízezer látogatót hozott négy-öt hónapon keresztül.
- Ebben az évben nem volt nagy kiállítás.
- Csontváryban gondolkodtunk, de nem jött össze. Aztán Dürerre gondoltunk, de nem megy az sem.
- Nem gondolkodnak abban, hogy a kortárs szegedi művészetet mutassák be? A Csillag börtön lakóinak képeiből tárlat nyílt Budapesten. Vagy Bristrolban Banksynek, a graffitisnek volt kiállítása, több ezer látogatót bevonzva a helyi múzeumba. Nekünk itt van a Kétfarkú Kutya Párt, akik szintén Szegediek.
- Jó ötlet. De azt azért tudni kell, hogy ami nagy kiállítás, ami pénzt hoz, az a világhírű nevekhez köthető. Ezzel is számolnunk kell. Idén legalább hatmilliós hiánnyal fogunk zárni. Fontos, hogy a jövőben megteremtsük a lehetőségét annak, hogy a kiállításainkból befolyó összeg fedezze a költségeinket. De persze az is fontos, hogy frissek is legyünk.
Giorgio Vasari olasz festő, építész, művészettörténeti író volt. Michelangelo tanítványaként a mester nagy római falfestményeinek másolásával képezte ki magát. Vasari Firenzében nagyrészt a Medici-család szolgálatában állt. A művészettörténészek szerint a reneszánsz szót minden bizonnyal ő írta le először. Az Uffizi-palotát, mely a Mediciek kormányzatának székhelye volt, Vasari tervezte. Michelangeloval tanítványi-baráti kapcsolatot ápolt, festett képeket is Michelangelo útmutatásai szerint és az ő tanácsára kezdett építészeti tanulmányokat folytatni.
Hírnevét főleg irodalmi munkásságának köszöneti. Az olasz művészek életrajzainak nagy gyűjteménye, amelyet Le vite de'piu ecellenti pittori, scultori ed architetti címmel 1550-ben, Firenzében és második javított, bővített kiadásban, 1568-ban kiadott (magyarul: A legkiválóbb festők, szobrászok és építészek élete; Magyar Helikon, 1978), hibái és hiányai dacára a művészeti irodalom mindmáig egyik legjelentősebb forrása. A munka több mint ezer oldal; felbecsülhetetlen forrása a művészettörténet-írásnak.
2009-11-12
ÕSZI ÉJSZAKA A MÚZEUMBAN
Belépõ 17 órától:400 Ft
16.00 és 21.00 órától : - Kubinyi Anna textilmûvész tárlatvezetése az “Üzenõ textilek” címû kiállításában
17.00 órától - dr. Trogmayer Ottó: A ló féktávolsága könyvbemutató
Zseblámpás látogatás a múzeumi raktárakban (saját zseblámpával)
Mi fortyog a restaurátor üstjében? - mûhelybemutató
Csoportok (max. 15 fõ) indítása 17.00, 18.00 és 20.00, 21.00 órától.
19.00 órától -"SZONETT SZEGEDHEZ" - aktuális divattrend A Szegedi Divatiskola bemutatója Juhász Gyula költeménye alapján
www.mfm.u-szeged.hu


2009-11-04
Zsögödi Nagy Imre kiállítása
A Móra Ferenc Múzeum első emeleti kiállítótermében 2009. november 6-án, pénteken 14.30 órakor kerül sor Zsögödi Nagy Imre festőművész emlékkiállításának megnyitójára. A vendégeket köszönti Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke és Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda Megyei Jogú Város polgármestere.
A kiállítást megnyitja Szabó András muzeológus, a Zsögödi Nagy Imre hagyaték kurátora
A tárlat látogatható 2010. január 31-ig hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.
A „fénnyel festő művész” jelzővel is emlegetett jeles erdélyi alkotó tárlata látható közel három hónapon át a Móra Ferenc Múzeumban. A Csíkszeredához tartozó Csíkzsögöd művésze, az 1893-tól 1976-ig élt, 2005-ben posztumusz Magyar Örökség-díjjal kitüntetett Zsögödi Nagy Imre emlékkiállítását hozza el Szegedre a Csíki Székely Múzeum, a magyarországi vándorkiállítás újabb állomásaként, hatvan alkotással mutatva be az erdélyi szellemiség következetes őrzőjének művészetét és vele a ragaszkodást a szülőföldhöz. A művészember kapcsolata Nagybányával, vagy a Budapesten és Kecskeméten töltött idő sem bonthatta meg ezt a kötődést a szülővidékkel. Élete elválaszthatatlan a hajdani falutól, Zsögödtől, amely Erdély délkeleti részén a Csíkihavasok és a Hargita hegység közötti medencében, az Olt folyó bal partján fekszik. Az 1920-as évek közepétől a festés mellett neki kellett rendeznie a családi gazdaságot, de később megsokasodott művészi tevékenysége miatt birtokainak egy részét bérbe adta, hisz több alkalommal, vagy egyéni kiállítással jelentkezett, vagy közös kiállításokon vett részt. 1949-ig, a gazdálkodás jelentette számára a megélhetést. Gazdaságának gyarapítása, modernizálása, fejlesztése kiemelte őt az átlagos gazdák sorából, és arra törekedett, hogy példát mutatva gazdaságilag fellendítse Zsögödöt. Ő hozta az első rádiót, kapálógépet, gereblyegépet, vetőgépet a faluba. Ő volt az első síző a környéken. Mint méhész meghonosította a kaptárrendszert. Kísérletet tett a gyümölcstermesztés csíki meghonosításával.
„Gazdálkodó lévén, számára reggeltől estig a modellek társaságában való folyamatos létezés adatott meg, művészléte nem igényelt kinyilatkoztatott vagy választott téma-, motívum-, rendszer- és plasztikakeresést.
A 40-es évek végére alkotólétének említett szervessége megszűnt. A hagyományos életrend a háború után megtört, és a fokozatosan erősödő, a jövőalakítást hirdető, mégis lételégtelenséggel járó időszak következett be. Akkor, élete delén életteret kellet változtatnia.
Ebben az időszakban jelentkezett, s a 60-as évektől pedig megerősödött levegős látványfestészete. Ecsetkezelése egyre finomult, s utolsó korszakában készült alkotásai már szálas, rajzos, majdnem lazúros modorúak. Festészetének plasztikáját, a neoklasszicista tömegalakítást megőrizve egyre dúsabb és színesebb szálból szőtte. Művészetében nem a plein air valós impresszionizmusa, hanem annak egy sajátos változata vált uralkodóvá. Fontos volt számára a tér, amit az alakok méretezésével is hangsúlyoz. Ezzel is fokozva a keret-táj mélységét – a térerőt. … Nagy Imre festészetének tanulmányozásához és megértéséhez feltétlenül szükséges a Csíki-medence különleges éghajlata miatt kialakuló fényviszonyok figyelembevétele. Csak ennek ismeretében érthető meg igazán, hogy koloritja – ami jórészt ennek a természeti hatásnak a következtében alakult ki, és vált egyedien harsánnyá –, miképpen határozta meg életművét. Képein a fényversengés következtében jött létre a szín színteremtése. Szándékosan kerülte a silány színviszonyt. Csak néhány téli képet festett. „ – írja róla Szabó András főmuzeológus, a Zsögödi Nagy Imre hagyaték kurátora.
A művész 52 évet alkotott, műveiből keveset adott el, s élete végén – amit tudott visszavásárolt –, hogy lehetőség szerint mindene közgyűjteménybe kerülhessen. Köz- és részleges magángyűjteményi hagyatéka, amely a vázlatokat és a kész műveket egyaránt tartalmazza, 6.912 darabból áll. Művei az erdélyi és magyarországi közgyűjteményeken túl olyan jelentős múzeumokban is megtalálhatók, mint a velencei és nürnbergi városi múzeum, vagy a londoni Királyi Képtár. A leggazdagabb anyag természetesen a Csíki Székely Múzeumban van, szám szerint 6547 alkotás. Ebből kerül egy kicsinyke ízelítő a magyarországi, szegedi közönség elé.


2009-10-28
Miért mindig másnak jut előbb eszébe?
Bristrolban átadták a múzeumot Banksynek,aki humoros graffitiiről vált híressé arrafelé. Sok-sok fontot költött már el a város arra,hogy a művész falfirkáit letöröljék a falakról. Idén nyáron viszont fordult a kocka,a bristoli városatyák úgy döntöttek helyet adnak Banksynek a város múzeumában.
A döntés sikeresnek bizonyult,hiszen turisták ezrei látogatnak el megnézni az alkotásokat. A kiállítás ingyenes,mégis adakoznak és kulturális turizmus fellendülése jó sok pénzt hoz a városnak.
De miért nekik jutott ez előbb az eszükbe? Nekünk is van Banksynk! Ott van a Kétfarkú KutyaPárt! Ők szegediek,a mi utcáinkat díszítik a humorosabbnál viccesebb falra fújt műveik. Bár ezek ritkításában mégis csak hasonlítunk a bristoliakra,de szerencsére nem minden firkájuk esik ennek áldozatául. Bármelyik óriásplakátjuk vagy graffitijük, megállná helyét kiállítótereinkben,ráadásul fiatalok sokaságát vonzaná be az általuk alig-alig látogatott múzeumokba.
Vagy mi túl prűdek vagyunk ehhez?
http://www.youtube.com/watch?v=SGsIN66b3vk


2009-10-07
Numizmatikai konferencia
A Móra Ferenc Múzeum, a Magyar Numizmatikai Társulat és a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete közös konferenciát szervez a magyar pénztörténész szakma részvételével október 9-től, szerdától három napon át a szegedi Fekete házban.
A tudományos tanácskozáson közel húsz előadás hangzik majd el a numizmatikai kutatás legújabb fejleményeiről.
A VIII. Numizmatika és a Társtudományok Konferencia
Szeged, Fekete ház 2009. október 7 – 8 –9.
Programtervezete
Október 7 (Szerda)
13:00
Megnyitó beszédek
Levezető elnök: dr. Török Pál
13:30
dr. Nagy Ádám (Móra Ferenc Múzeum Éremtára, Szeged)
Látogatóbarát múzeum – és numizmatikai tudomány?
14:15
dr. Torbágyi Melinda (Magyar Nemzeti Múzeum Éremtára, Budapest)
A dunántúli kelta pénzveréshez az Enemonto-i lelet fényében
15:00
Szünet
15:20
Somorjai László (Szent István Egyetem, Gödöllő)
A mátyás pénzveréséről szóló kiállítás tanulságairól
16:05
Maróti Támás (Budapest)
Csillagászati események a numizmatikában
16:50
október 8 (csütörtök)
Levezető elnök: dr. Torbágyi Melinda
8:30
dr. Kiss József Géza (Szegedi Tudományegyetem, Szeged)
A számítástechnika lehetőségei a numizmatikában; verőtő-azonosítás
9:15
dr. Tóth Csaba (Magyar Nemzeti Múzeum Éremtára, Budapest)
A paksi bécsi denárlelet
10:00
Szünet
10:20
Ujszászi Róbert (Móra Ferenc Múzeum Éremtára, Szeged)
A szegedi kispénz
11:05
dr. Prohászka Péter (muzeológus)
Egy sajátos középkori éremlelet Erdélyből a kamarai akták tükrében
11:50
dr. Buza János (Corvinus Egyetem, Budapest)
A tiroli tallérok hódoltsági sikerének titka
12:35
ebéd
14:15
dr. Krankovits Ilona
Kereskedői vállalkozások születése, virágzása hanyatlása Debrecenben a XVIII. és XIX. század idején
15:00
Szünet
15:20
dr. Petrovics István (Szegedi Tudományegyetem, Szeged)
Szent Eligius tisztelete a középkori Magyarországon
16:05
dr. Szemán Attila (Központi Bányászati Múzeum, Sopron)
Bányapénzek használata a mindennapokban
16:50
dr. Garami Erika (Budapest)
A dualizmuskori Magyarország pénzügyei Mikszáth szemével
október 9 (péntek)
Levezető elnök: dr. Török Pál
8:30
Rainer Pál (Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém)
A m. kir. 307. honvéd gyalogezred jelvényei az I. világháborúban
9:15
dr. Pandula Attila CSc. (Eötvös Lóránd Tudományegyetem, Budapest)
A Tűzkereszt (1941-1945)
10:00
Szünet
10:20
Tokai Gábor (Magyar Nemzeti Galéria, Budapest)
Búza Barna éremművészete
11:05
Lapis András (szobrászművész, Szeged)
Két aktuális emlékérem megvalósulásának rögös útja
11:50
Záróbeszédek


A 60 éves Kubinyi Anna életmű tárlata
A szegedi Móra Ferenc Múzeumban nyílik meg október 9-én, pénteken 17 órakor a 60 éves Kubinyi Anna textilművész életmű-kiállítása. A tárlatot Novák István építész nyitja meg.
Kubinyi Anna művészeti tanulmányait a szegedi Tömörkény István Gimnáziumban kezdte kerámia szakon. Az Iparművészeti Főiskolára való jelentkezésekor a papírjai véletlenül a textil tanszékre kerültek. Felvételt nyert textil szakra; e vak véletlennek köszönhetően lett a textil és a szövés az élete megkerülhetetlen része.
A művésznő pályafutása során egy sajátos technikát fejlesztett ki, a textilplasztikát. Ez is szövőszéken készül, az alapanyag viszont vastagabb és egyenetlenebb. Új technikai elemeket azért vezetett be, mert csak ezekkel tudja kifejezni mondanivalóját - például a hullámzás dinamizmusát, a kőzet gyűrődését, a kitörést, szakadást, a burjánzást. Eleinte az élet, a valóság szépségeit figyelte, dicsérte, munkái optimista, színes, mozgalmas, mégis könnyed jellegűek voltak. Később más dolgok váltak fontosabbá számára, más dolgokra akarta a figyelmet terelni, mint például az idő, az örök mozgás, átalakulás, a természetben szunnyadó vagy éppen kitörő belső energia, az életerő a fák, gyökerek.
Kubinyi Anna általában kendert használ művei megalkotásakor. Ez az anyag kitűnően alkalmas mind a puhaság, mind az erő, az erőteljesség, a rusztikusság és a keménység létrehozására. Néha, ha az alkotás úgy kívánja, használ más anyagokat, mint például selymet, fémet, aranyszálakat, de az alapvető anyag a kender, mely egy bizonyos gyártásközi állapotban kerül hozzá, amit saját maga tekercsel, fehérít és színez. Munkáit is maga szövi, így bármikor lehetősége van további változtatásokra. A Móra-múzeum tárlatán Kubinyi Anna életművéből harmincnégy textília lesz kiállítva. A „Székelykapuk” című művében a székelyföldi utazásait eleveníti fel, ahol többször is ámulatba ejtette a székely kapuk látványa. „Egyre erősebben érzem, hogy nem szabad hagyni elenyészni, elfelejteni ezeket az óriás-szimbólumokat! Örülök, hogy én is tovább vihetem üzenetüket” – véli a művésznő.
Kubinyi Anna egyik textíliájában Kőrösi Csoma Sándorra emlékezik, ami egyfajta imatextilnek is felfogható. „Kőrösi Csoma Sándor emlékének minél további fennmaradásához szerettem volna emlékművemmel hozzájárulni, mint egy imakő - egy imatextil - mondja a 60 éves Kubinyi Anna.
A kiállítás 2010. január 17–ig tekintető meg.


2009-10-05
"Nagy Rajzolás"
„A gyerekek örömmel rajzolnak, a felnőttek nem. A kicsik ki tudják magukat fejezni rajzaikban, a nagyobbak viszont azt hiszik, hogy nem is tudnak rajzolni. Útközben elromlott valami. Pedig a rajzolás olyan alapvető emberi képesség, amely hasznossá válhat az élet valamennyi területén. Ugyanis a rajzolás kreativitásra ösztönöz: gondolkodásra és tervezésre késztet, látni tanít” – mondja Ibos Éva, a Móra Ferenc Múzeum művészettörténésze.
A BIG DRAW (Nagy Rajzolás) mozgalom 2000-ben indult Angliában John Ruskin író, festő, esztéta halálának 100. évfordulóján, s mára világméretűvé növekedett. Ruskin a művészet hatásait szociológiai és pedagógiai vetületeiben vizsgálta: szerinte a művészet komplex tevékenység, amely kreativitásra ösztönző gondolkodásmódjával és szellemiségével elősegítheti a társadalom és a gazdasági élet fejlődését. E gondolatokból kiindulva született meg a Nagy Rajzolás mozgalom, melynek rendezvényei október hónapban zajlanak az egész világon.
Szegeden először lesz „Nagy rajzolás.” A kétezres évek elején kibontakozó világkezdeményezés most jutott el Csongrád megyébe. Az október második szombatján zajló „Nagy rajzolás”10-17 óra között rendezik meg a Kass Galériában.
Bárki rajzolhat egyedül kis méretben, vagy a többiekkel közösen lepedő méretű
papírra.


2009-09-30
"Itt van az ősz,itt van újra"
Szüreti mulatság a Móra Ferenc Múzeumban
Családi nap lesz október 3-án szombaton 9-15 óráig a Szegeden Móra Ferenc Múzeumban.
Az érdeklődők préselhetnek szőlőt,morzsolhatnak kukoricát,
készíthetnek különféle bábokat kukoricacsuhéból,őszi terményekből.
12 órától táncra perdülhetnek és dalra fakadhatnak Horog András moldvai csángó furulyással és barátaival.
Végül pedig saját készítésű madárijesztőkkel ijesztgethetik az otthon maradókat.
A belépés ingyenes
Cím: Szeged,Roosewelt tér 1-3.


2009-08-18
Tricky a Szigeten
Képzelj el egy koncertet a Szigeten. Képzeld el, hogy az A38-as színpad sátrában állsz és a kedvenc zenekarod áll veled szemben. Képzeld el, hogy füst van, érdekes fények, de az énekes arcát nem látod, mert folyton árnyékban van. Csak a hangját hallod és a zenéjét, amiért évek óta megőrülsz. Még sosem láttad élőben és most itt állsz előtte a tizedik sorban. Csak hagyod, hogy átjárjon a zene, de nem engedsz az eufóliának, ezt tiszta fejjel akarod magadba szívni.
Az énekes leugrik a színpadról, le az emberekhez és csak úgy sétál közöttük.Nem hiszel a szemednek! Nem fél, hogy szétszedik, csak sétál mintha mi sem lenne természetesebb. Az emberek meg utat nyitnak neki bárhová lép. Lassan visszamegy a színpadra, te meg csak állsz, mozdulni sem bírsz.
Lassan, nagyon lassan újra mozogni kezdesz a zenére, a szemed le sem veszed róla, az arca még mindig árnyékban. Csak nézed ahogy egyszerre két mikrofonba énekel, ahogy hírtelen mindkettőt ledobja a földre, ahogy akkor is ő a középpont amikor háttal áll neked és nem is ő énekel. Nézed különös mozgását, izmos testét…
Megfordul, belenéz a közönségbe és int néhányaknak, hogy menjenek fel hozzá. Pillanatokon belül sokan lesznek a színpadon, de nem tör ki tömeghisztéria, egyikük sem akarja letépni a ruháját, senki sem akarja magához szorítani, átölelni, kisajátítani, csak figyelik mit csinál, majd köré formálódva vele táncolnak. Táncolnak fent az Ő színpadán.
Egy óra múlva hírtelen vége szakad. Köszön és elmegy. Te tapsolni kezdesz a tömeggel, hogy visszahívd, de nem jön.
Helyette fiatal srácok jönnek, hogy elrakják a mikrofonokat, szétcsavarozzák az állványokat, tekerjenek, pakoljanak, dobozoljanak.
A lámpák kigyúlnak, a tömeg lassan oszladozni kezd. Te még állsz ott egy kicsit,hiszen mozdulni sem bírnál, vársz, hátha mégis… Visszajött! Őrület! Kisebb embergyűrű veszi körül. Egyszercsak ott áll előtted, te hozzálépsz, megöleled, Ő visszaölel, és tovább lép bőrödön a bőrével, szemedben a szemével.
Képzeld el, hogy Tricky volt az.


2009-08-06
Frenákról nincs kép
A 19.Thealter nemzetközi színházi fesztivál utolsó előtti napján a Kisszínházban Frenák Pál társulatából Várnagy Kristóf várt bennünket.
Az előtérben állok sok fura figura között. Van aki lábán görkorival, van aki tollas kalapban, van aki szivarral a szájában várja, hogy beengedjék a nézőtérre. A kötelező pár perces várakozás után bejutunk. Egészen előre megyek, a sor közepére. Hamar sötét lesz és kivilágosodik egy csík a színpadon. Egy úszónadrágos férfi ül, fején úszósapka, szemén úszószemüveg, teste csupa izom. Görcsösen rántja magához végtagjait. Egyik mozdulata a másikat követi, kezét a szájába nyomja, majd a lábujja után kap, megpróbálja bekapni, egymásba fonni karjait és lábait, mintha magába kapaszkodna, mintha rettegne maga nélkül maradni... Közben hangos gépzene szól.
Hirtelen feláll és a "vízhez" lép. Merülni készül. Megnyugodott, megvan a cél. A kék anyagba mártja lábát, majd a közepébe ugrik és lassú, nyugodt táncba kezd. A teste nedves, a víz egyre jobban ellepi…
Közben a nézőtéren három fotós - a körülöttük ülőkkel mit sem törődve - egymással versenyezve kattogtat. A tükörreflexes gépek hangos kattogással exponálnak. A látvány minden pillanatát megörökíteni vágyó fotósok telhetetlenek. Még, még, még!!
A fiú megáll, a függöny összezár, a nézőtér kivilágosodik. Szünet. Nem magamba merülve ülök, hanem a fotósokat nézem. Kidurrantották a lufimat amiben most szállnom kellene. Van aki vitázik velük, van aki a szervezőkhöz siet segítségért. Segítség nincs, a vita is elhalkul, mondván ők a „mi” fotósaink, ha zavar amit csinálnak, üljünk odébb. Van aki megteszi, van aki marad. Kezdődik a második felvonás.
A fiú békatalppal a lábán egy helyben állva táncolni kezd. Elrepít egy világba ahol magam vagyok mélybe húzó spirálomban, gátjaimmal, béklyóimmal megkötözve. Látom a kiszabadulást, annak mindent felszakító boldogságát és az elkerülhetetlen, bénító visszazuhanást.
A gépek szakadatlanul kattognak.
Vége. Taps, a fiú többször visszaszalad. Most érzem meg a kezemben a gépemet. A fotósokat lenne kedvem lefényképezni. A fiút hazaviszem magamban.


2009-07-19
Magyar Nyelv Éve - 2009
A Nemzeti Emlékezet Program keretében a Kormány a 2009. évet a nyelvújítás vezéralakja, Kazinczy Ferenc – születésének negyedévezredes évfordulója tiszteletére – emlékévnek nyilvánította.
Ennek keretében egész évben, több városban, több helyszínen kiállításokkal, konferenciákkal, szakmai találkozókkal, különböző rendezvényekkel, koncertekkel, fesztiválokkal, ifjúsági programokkal, vetélkedőkkel várnak bennünket a szervezők.
A pályázatok közül a figyelmükbe ajánlom a következőt, de persze nem kizárólag a magas pályázati díjak, sokkal inkább a rendkívül izgalmas, a mai kor emberét megszólító pályázati kiírás miatt.
„HADARVA ÍROK" – SMS TÖRTÉNETEK
Irodalmi és nyelvi pályázat kicsiknek és nagyoknak
Örkény István, amikor az 1960-as évek közepén kitalálta a „hadarva“ írt levelet, eszébe sem juthatott, hogy egy emberöltővel később mindez hétköznapi valóság lesz. Nem hadarva beszélő gyerekek, hanem gyorsan, „karaktereket“ spóroló fiatalok, és már egyre többen, felnőttek írnak „hadarva“ telefonjaikon rövid üzeneteket, információkat vagy mesélnek el néhány szóval és egy-két rövidítéssel egymásnak teljes történeteket. Az sms része életünknek, ahogy az általa életre hívott nyelv is beépült mindennapi nyelvhasználatunkba. Az sms a nyelvi játékosság, a nyelvi újítás, a nyelv kifejező erejének a legjobb példája. Olyan kihívás, amely egyre gyakrabban és egyre intenzívebben fogja próbára tenni nyelvünket.
A Balassi Intézet a „Magyar Nyelv Éve 2009“ programsorozat keretében jeligés pályázatot hirdet két kategóriában.
Az első kategória az iskolásoknak, (18 éves korig) a második a felnőtt korosztály számára szól.
A pályázat témája: az sms nyelvén, a nyelvi játékosságot, a nyelvi újítást kifejező rövid prózai valamint poétikai alkotások írása. A pályaművek terjedelme nem haladhatja meg az 10000 karaktert, ami kb. 50-70 sms terjedelmének felel meg.
A pályázaton magyar nyelven beszélő magánszemélyek vehetnek részt.
A pályázati felhívásra egy pályázó csak egy pályaművet nyújthat be.
A legjobbnak minősített pályázatok díjazásban részesülnek. A pályaműveket a Balassi Intézet által felkért szakértő bíráló bizottság bírálja el. A megszülető pályaművekből a legjobbak kiválasztásával a pályázat kiírója - lehetőség szerint - külön kiadványt jelentet meg.
A pályázat díjai:
Ifjúsági kategória: Felnőtt kategória:
I. díj: 500 000 Ft I. díj: 1 000 000 Ft
II. díj: 300 000 Ft II. díj: 700 000 Ft
III. díj: 200 000 Ft III. díj: 400 000 Ft
A pályadíjakat a bírálóbizottság meg is oszthatja.
A pályázatot egy példányban kell benyújtani. A pályázati szövegen csak a választott jelige feltüntetését kérjük. A pályázathoz zárt jeligés borítékban kérjük csatolni a pályázó nevét és értesítési címét, vagy telefonszámát, mobilszámát, vagy az e-mail elérhetőségét.
A pályázat kiírója a Balassi Intézet.
A pályázatokat az alábbi címre kérjük:
Balassi Intézet Pályázati Iroda
1519 Budapest, Pf. 385.
A borítékra kérjük, írják rá: „Magyar Nyelv Éve - 2009" Hadarva írok.
A pályázat beadásának (postára adásának) végső határideje: 2009. szeptember 30.
További információk: http://www.szoszavazas.hu/
>


Bécsi szelet
Bécsben a Múzeum téren szombat délután zsong a tömeg. A turisták a bécsi fiatalok közé vegyülve heverésznek az utcai bútorokon.
A vidám hangulathoz két dj keveri a zenét, a bárban hideg italokat kapni, a múzeumok izgalmas kiállításokkal kecsegtetnek.
A fehér épületben állandó kiállítás keretében Egon Schiele polgárpukkasztóan groteszk és a nála sokkal visszafogottabb világot bemutató Gustav Klimt szecessziós képeit nézhetik meg a látogatók.
A fekete házban az amerikai származású absztrakt expresszionista Cy Twombly alkotásait láthatjuk.
Monumentálissá nőtt írásszerű rajzai az antik mítoszok világát bemutatva sajátos stílust alkotva jelennek meg vásznán.
A középső épületben október 18-ig egy portré kiállítás várja az érdeklődőket Robert Mapplethrope, Anton Corbijn, Alberto Garcia Alix,Hellen van Meene, Sally Mann…képeivel.
A kiállított képek többsége nem gyermek szemnek való. A pénztárnál egy táblán fel is tüntetik „Csak 16 éven felülieknek!”
A fényképek között találunk férfi, női és gyermek aktot, lépcsőház korlátjának támaszkodó férfit letolt alsónadrággal, tükörben tükröződő, riadt arcú nemtelen fiatalt vagy percekkel a szülés után lencsevégre kapott elgyötört anyákat.
Museumsplatz 1
1070 Neubau, Wien, Austria
A témához kapcsolódó irodalom: Egy délután Schielével - Olvasósarok


Toward the Within - Dead Can Dance
Legközelebb Szegedhez akkor voltak utoljára mikor Lengyelországban jártak két vagy három éve. Mindez a szerencsének köszönhető. Sikerül újra összejönniük, hogy egy koncert-körutat tegyenek a világ néhány városában, mivel általában külön élnek, távoli, bár szívesen látott társai egymásnak.
Toward the Within az utolsó cd amit Dead Can Dance élőben felvett. Az 1993-es esztendőben, egy koncerten amit a santa monikai Mayfair Theatre-ban tartottak Kaliforniában. Az országot nem kell mondanom , azt hizem :)
A koncertet a következô évben adták ki, januárban, VSH-n és Laser Discen. Olybá` tûnik mintha mindez a réges régi idôkben történt volna, és egész életünkben CD-ék és DVD-ék vettek volna körül minket, De ez nem így van, a régi formátumok épp csakhogy néhány éve tûnedeznek el.

